February 29, 2020 – Holland, PA

Location:
Council Rock South High School
2002 Rock Way
Holland, PA 18966
Start Time: 10:45 AM

Schedule:

Unit Class Perform
Spring-Ford MS MS 11:00 AM
Keith Valley MS MS 11:07 AM
North Penn MS MS 11:14 AM
Haddon Heights MS MS 11:21 AM
Surge Cadets IJ 11:28 AM
Surge 2.0 IJ 11:35 AM
Break (7 mins.) 11:42 AM
Harry S. Truman HS SN 11:49 AM
Morristown HS (Rebellion) SN 11:56 AM
Pennridge HS SN 12:03 PM
Central Bucks SD SN 12:10 PM
Wissahickon HS SN 12:17 PM
Matawan HS – Genesis SN 12:24 PM
Robbinsville HS SN 12:31 PM
Empress Winterguard IN 12:38 PM
N-8 Novice IN 12:45 PM
Mini Intermission (35 mins.) 12:52 PM
Manchester Township HS SRAA 1:27 PM
Hunterdon Central Regional HS Red SRAA 1:34 PM
Wayne Valley HS SRAA 1:41 PM
Downingtown East HS SRAA 1:48 PM
Hopewell Valley HS SRAA 1:55 PM
Boyertown Area HS SRAA 2:02 PM
North Plainfield HS SRAA 2:09 PM
Sayreville HS SRAA 2:16 PM
Break (10 mins.) 2:23 PM
Ridgewood HS SRA 2:33 PM
Marple Newtown HS SRA 2:40 PM
Plymouth Whitemarsh HS SRA 2:47 PM
Morris Knolls HS SRA 2:54 PM
Mahwah HS SRA 3:01 PM
Methacton HS SRA 3:08 PM
Morristown HS (Revolution) SRA 3:15 PM
Abington HS SRA 3:22 PM
Spring-Ford HS Blue SRA 3:29 PM
Brick Memorial HS JV SRA 3:36 PM
Break (7 mins.) 3:43 PM
Light Winter Guard IRA 3:50 PM
Moxie Guard IRA 3:57 PM
Holland MS EXH 4:04 PM
Intermission & First Half Awards (80 mins.) 4:11 PM
Light Brigade Senior IS 5:31 PM
Bridgewater-Raritan HS SAA 5:39 PM
Hillsborough HS SAA 5:47 PM
Upper Dublin HS SAA 5:55 PM
Penncrest HS SAA 6:03 PM
Arundel HS SAA 6:11 PM
Break (8 mins.) 6:19 PM
Upper Moreland HS SA 6:27 PM
Downingtown HS West SA 6:35 PM
Brick Memorial HS SA 6:43 PM
Radnor HS SA 6:51 PM
Spring-Ford HS Gold SA 6:59 PM
Hunterdon Central Regional HS Black SA 7:07 PM
Monroe Township HS SA 7:15 PM
North Penn HS SA 7:23 PM
Matawan HS – Enigma SA 7:31 PM
Break (5 mins.) 7:39 PM
The Classics IA 7:44 PM
AMP A IA 7:52 PM
Break (8 mins.) 8:00 PM
Field of View IO 8:08 PM
Main Line Independent IO 8:17 PM
AMP Open IO 8:26 PM
Delazure IO 8:35 PM
Class Change Break (3 mins.) 8:44 PM
AMP IW 8:47 PM
Council Rock South HS EXH 8:57 PM
Council Rock South Indoor Drumline 9:05 PM
Awards 9:20 PM

Critique – signup through competition suite for shows with over 20 units

Judges

EQ – A. Cimino
MVT – J. Dube
DA – M. Vazquez
GE1 – P. Comerford
GE2 – E. Doscher
T & P – J. Blalark

Click here for show specs

Gym and warm up photos

CRSperf.jpg
CRSperf1.jpg
CRSbody.jpg
CRSequip.jpg
CRSperf.jpg
CRSperf1.jpg
CRSbody.jpg
CRSequip.jpg
CRSperf.jpg
CRSperf1.jpg
CRSbody.jpg
CRSequip.jpg
CRSperf.jpg
CRSperf1.jpg
CRSbody.jpg
CRSequip.jpg