April 13 & 14, 2019

Location:
South Brunswick High School
750 Ridge Road
South Brunswick, NJ 08852

Ticket Prices:
Single day- $15 adults, $10 students/seniors
Combo for both days – $20 adults, $15 students/seniors

April 13th Schedule:

Unit Class Performance Time
Council Rock MS MS 11:30 AM
North Penn MS MS 11:37 AM
Haddon Heights MS MS 11:44 AM
Keith Valley MS MS 11:51 AM
Coterie IJ 11:58 AM
Pegasus, Too Jr IJ 12:05 PM
Surge 2.0 IJ 12:12 PM
Break (17 mins) 12:19 PM
Morristown HS (Rebellion) SN 12:36 PM
Robbinsville HS SN 12:43 PM
Manalapan HS SN 12:50 PM
Franklin HS SN 12:57 PM
Manchester Township HS SN 1:04 PM
Matawan HS – Genesis SN 1:11 PM
Break (7 mins) 1:18 PM
Palisades HS SN 1:25 PM
Port Chester HS SN 1:32 PM
Hicksville HS Orange SN 1:39 PM
Boyertown Area HS SN 1:46 PM
West Orange HS JV SN 1:53 PM
Cab Calloway JV SN 2:00 PM
Downingtown East HS SN 2:07 PM
Break (10 mins) 2:14 PM
N-8 Novice IN 2:24 PM
Empress Winterguard IN 2:31 PM
Vega IN 2:38 PM
Snyder WinterGuard IN 2:45 PM
First Half Awards 3:05 PM
West Essex HS SRAA 4:20 PM
John P. Stevens HS SRAA 4:27 PM
Hopewell Valley SRAA 4:34 PM
Avon Grove Gold SRAA 4:41 PM
Sayreville HS SRAA 4:48 PM
Northern Burlington SRAA 4:55 PM
Scotch Plains-Fanwood SRAA 5:02 PM
Break (7 mins) 5:09 PM
Hunterdon Central Regional HS Red SRAA 5:16 PM
Washington Township HS SRAA 5:23 PM
Quakertown HS SRAA 5:30 PM
Phoenixville HS SRAA 5:37 PM
Hicksville HS Black SRAA 5:44 PM
Spring-Ford HS Blue SRAA 5:51 PM
Morris Knolls HS SRAA 5:58 PM
Mahwah HS SRAA 6:05 PM
Break (10 mins) 6:12 PM
Kearny HS SRA 6:22 PM
Ridgewood HS SRA 6:29 PM
Walt Whitman HS SRA 6:36 PM
Great Valley HS SRA 6:43 PM
Edison HS SRA 6:50 PM
Abington HS SRA 6:57 PM
Ramsey HS SRA 7:04 PM
Council Rock North SRA 7:11 PM
Barnegat HS SRA 7:18 PM
Northern Valley HS SRA 7:25 PM
Cab Calloway SRA 7:32 PM
Break (10 mins) 7:39 PM
EQ2 of Brick Memorial IRA 7:49 PM
Toms River East IRA 7:56 PM
True Colors IRA 8:03 PM
N-8 IRA 8:10 PM
Diamond Winterguard IRA 8:17 PM
Polaris IRA 8:24 PM
Pegasus, Too IRA 8:31 PM
Classics Colorguard IRA 8:35 PM
Awards 8:55 PM

April 14th Schedule:

Unit Class Performance Time
Light Brigade Senior IS 10:45 AM
Penncrest HS SAA 10:53 AM
Upper Dublin HS SAA 11:01 AM
Plymouth Whitemarsh HS SAA 11:09 AM
Morris Hills HS SAA 11:17 AM
Gateway Regional HS SAA 11:25 AM
Bridgewater-Raritan HS SAA 11:33 AM
Pequannock HS SAA 11:41 AM
Break (7 mins) 11:49 AM
Westfield HS SAA 11:56 AM
Hillsborough HS SAA 12:04 PM
Hunterdon Central Regional HS Black SAA 12:12 PM
Morristown HS (Revolution) SAA 12:20 PM
Radnor HS SAA 12:28 PM
Fair Lawn HS SAA 12:36 PM
Wayne Hills HS SAA 12:44 PM
Intermission 12:52 PM
Upper Moreland HS SA 1:45 PM
Brick Memorial HS SA 1:53 PM
North Penn HS SA 2:01 PM
West Orange HS Varsity SA 2:09 PM
Mineola HS Varsity SA 2:17 PM
Matawan HS – Enigma SA 2:25 PM
Monroe Township HS SA 2:33 PM
Council Rock South SA 2:41 PM
Spring-Ford HS Gold SA 2:49 PM
Southern Regional HS SA 2:57 PM
West Milford HS SA 3:05 PM
Break (10 mins) 3:13 PM
AMP A IA 3:23 PM
Class Change Break (3 mins) 3:31 PM
Avon Grove Maroon SO 3:34 PM
South Brunswick HS SO 3:43 PM
Delazure IO 3:52 PM
Light Brigade IO 4:01 PM
Field of View IO 4:10 PM
Main Line Independent IO 4:19 PM
Break (10 mins) 4:28 PM
Alter Ego IW 4:38 PM
Fusion Winter Guard IW 4:48 PM
AMP IW 4:58 PM
Awards 5:20 PM

Judges

Saturday – 1st Half
EQ – Brian Kenny
MVT – Cheryl Gillick
DA – Carl Boos
GE1 – Peter Comerford
GE2 – Nick Gioffre
T&P – Ron Clark

Saturday – 2nd Half
EQ – Antoine Blalark
MVT – Billy Saccomanno
DA – Izzy Delgado
GE1 – Joe Dobis
GE2 – Adam Sage
T&P – Jackie Blalark

Sunday
EQ – Alyssa Cimino
MVT – Billy Saccomanno
DA – Jeff Namien (Izzy Delgado – OPEN Class)
GE1 – Meghan McCourt
GE2 – Adam Sage
T&P – Brian Schell

Click here for show specs

Gym and warm up photos

sbperf.jpg
sbperf2.jpg
sbbody.jpg
sbequip.jpg
sbperf.jpg
sbperf2.jpg
sbbody.jpg
sbequip.jpg
sbperf.jpg
sbperf2.jpg
sbbody.jpg
sbequip.jpg
sbperf.jpg
sbperf2.jpg
sbbody.jpg
sbequip.jpg